Vianočná hviezda - prýštec najkrajší

Euphorbia pulcherrima

Patrí k Vianociam ako stromček či medovníky.  Vianočná hviezda, teda prýštec nádherný, alebo som našla aj meno prýštec najkrajší (euphorbia pulcherrima, syn. Poinsettia pulcherima). Dnes existuje stovka rôznych farebných odtieňov, veľkostí a tvarov.

Vianocna ruza

 Zásady pri kupovaní:

Pri kupovaní novej rastlinky si všimnite jej puky - žlté alebo zelené v strede medzi farebnými listami: musia kvitnúť, nesmú byť odkvitnuté.

Je citlivá na nízku teplotu - preto aj keď si kúpite zdravú a peknú rastlinku....môže pri prenose v mraze zažiť teplotný šok, z ktorého sa už nespamätá. Musíte ju preto dobre zabaliť do papiera a minimalizovať pri prenose jej pobyt v mrazivom prostredí.

 Čo s ňou?

Ideálne je ju umiestniť na svetlom a teplom mieste, s teplotpu okolo 18 - 20°C. Nemá rada priame slnečné žiarenie a ani prievan. Pri vysokej teplote i pri prievane jej opadávajú listy. Zalievame ju vlažnou vodou, ak je zemina suchá. Pozor na preliatie - v miske nesmie stáť prebytočná voda - vtedy uhníva. Kvitnúca nesmie úplne preschnúť!

Ak chceme predĺžiť dobu jej kvitnutia, na noc ju preložte na chladnejšie miesto.

V čase kvitnutia (november až február) sa nehnojí, ale ak ju pestujeme aj ďalej, po odkvitnutí ju treba prihnojovať a zníziť jej zálievku. V tomto období kľudu môže kľudne preschnúť. Vo veľmi teplom prostredí ju môžu napadnúť molice. 

Využitie:

V prvom rade sa kupuje ako črepníková rastlinka ktorá dotvára čaro vianoc. Dá sa využiť aj ako rezaná kvetina - môžeme ju naaranžovať do rôznych kvetinových a vianočných aranžmánov. Ako rezaná kvetina vydrží čerstvá dosť dlho - hlavne ak stopku na konci odrežeme a nachvíľu ponoríme do vriacej vody alebo podržíme chvíľku nad plameňom sviečky.

Môžeme ju mať vo váze priamo vo vode, alebo ju napicháme do aranžovacej hmoty (ktorú predtým necháme dobre nasiaknuť vodou)  a môžeme ju doaranžovať borovicovými alebo smrekovými vetvičkami, šiškami, vianočnými guľami  (napichnutými na špajdlíku), alebo  rôznymi farebnými "vlasmi" či stuhami.

Odkiaľ prišla?prýštec najkrajší

Prýštec má svoj domov v Strednej Amerike a Mexiku. Kedysi sa využívala ako zdroj červeného farbiva na textil. Používala sa aj na lekárske účly - aj keď mliečna šťava ktorá z nej vyteká obsahuje látky dráždiace pokožku a sliznice.

Až začiatkom 20.storočia sa začala pestovať ako vianočná rezaná kvetina a tešila sa veľkej obľube - hlavne v Holywoode. Odtiaľ sa jej sláva preniesla aj do Európy a šľachtením začali vznikať nové odrody: rôzne veľkosti i farebné odtiene. Svoju obľubu si získala tým, že práve v období vianoc sa okolo kvetov zafarbia krásne farebné listene a to nastáva práve vtedy, keď denné svetlo trvá menej ako 12 hodín. Pestovatelia  a obchodníci používajú rôzne triky, aby dosiahli  práve v období vianoc krásne vyfarbené rastliny - držia ich v chlade a v tme. Celý proces, než kvetina začína kvitnúť a vyfarbovať sa až po čas než sa dostane do obchodu - trvá 7 až 9 týždňov.

Vo svojej domovine dorastá do podoby kríka, vysokého až 4m.