Portulaka zeleninová

Portulaca oleracea

Liečivá rastlinka alebo burina? Pre jedných jedno, pre druhých iné. Podľa vkusu.

Pôvodne som ju vysadila v hrantíkoch, lebo som ju dostala do daru. Veľmi sa mi páčila. Neskôr sa mi rozsemenila a mám ju v celej mojej malej zeleninovej záhradke. Až pred pár týždňami na mňa vyskočila reklama o tom aká je veľmi dobrá a vhodná rastlina. Teda aké má zdravotné účinky. Článok som hltala jedným dychom. A najbližšie som pri okopávaní, rastlinky vytriedila, mladšie odniesla do kuchyne a skúsila z nich niečo ukuchtiť.

Portulaka zeleninová je plazivá rastlina, ktorá môže dorásť aj do výšky 30 cm. Dokáže vyrásť aj v chudobných pôdach. Ak sa ju rozhidnete pestovať, potrebuje pri klíčení vlhkejšie prostredie. Inak sa klíčenie predĺži. Rozmnožovať ju môžete semenami alebo odrezkami, ktoré priamo vsuniete do zvlhčenej pôdy. Aj preto sa niektorí záhradkári sťažujú, že je to burina, ktorej sa nedá zbaviť.
Pochádza z Afriky a Indie. Ako jedlo bola konzumovaná už pred 2000 rokmi v Indii a Iráne a jej semená boli nájdené aj v oveľa starších ľudských obydliach. Má liečivé účinky. Portulaka obsahuje viac provitamínu A ako mrkva, vitamíny B1, B2, E, stopové prvky, draslík, horčík, vápnik, železo, organické kyseliny – citrónovú, askorbovú…

Konzumujú sa zvyčajne jej listy a to buď priamo, alebo si ich môžete pridávať do šalátov. Výborný spôsob je aj ich odšťavovanie a pitie čerstvej šťavy. A musím povedať, že je ozaj vynikajúca.

Odteraz pri pretŕhaní buriny, mladšie rastlinky periem do kuchyne. Jej listy zvyknem natrhať do paradajkového šalátu. Môžete aj stopky.

Podeľte sa o svoje myšlienky