Keď 1+1 je viac ako 2 (Avokádo a Bugénvilea)

Persea americana, Bougainvillea glabra

Už dlhšie pestujem avokádo. Narástlo a zostalo stáť. Čakalo. Mala som aj bugénvileu, ktorá bola malá a vôbec nerástla. Potrebovala som jeden voľný kochlík a tak ma napadlo, že spojím avokádo  s bugénvileou - majú podobné podmienky pestovania, obidve majú radi slnko, primeranú zálievku a na zimu sa musia dať dovnútra. Navyše moje avokádo bola iba vysoká holá palica na konci s pár listami...a bugénvilea mohla aspoň trošku túto palicu oživiť. Bugénvilea sa potrebuje ťahať...tak nech sa ťahá po avokádovej palici.

Takto to vyzeralo na začiatku (pred rokom):{SCOpenGraph image=http://www.kvetinky.eu/images/clanky/AB.jpg}

Avokado Avokado Avokádová kôstka sa položí širšou časťou na zeminu (nastojato) a cca tri štvrtiny sa nechajú nad zeminou. Ku klíčeniu potrebuje teplo a primeranú zálievku. Klíčenie trvá aj niekoľko mesiacov, záleží od podmienok. Niektoré nezrelé kôstky vôbec nevyklíčia, niektoré vyschnú, iné uhnijú. Moja úspešnosť v klíčení je cca 40 percent. Záleží od kvality kôstky a jeho stupňa zrelosti.

Hovorím o kôstkach, ktoré som získala normálne v obchode a hlavným dôvodom kúpy bola konzumácia avokáda, nie jeho sadenie a pestovanie. Ale ak už mám doma takú peknú kôstku...čo s ňou? Tak ju zasadím....

Po mesiaci až  dvoch kôstka pustí hlavný koreň a potom rastie neuveriteľnou rýchlosťou. Hneď od začiatku rastu potrebuje väčší kochlík, pretože má dlhý hlavný koreň. Po krátkom čase - asi po 3 mesiacoch - sa jeho rast spomalí.

Asi po roku (druhá fotografia) to bolo vysoké viac ako 1m. Rozhodla som sa, že cez leto ho vyložím von.

POZOR! Na priame slnko zvykať postupne ( tzn. že prv nechať vonku iba v tieni, potom večerné slnko a postupne priame poludňajšie, ale iba na krátky čas). Ja som ten prechod trošku urýchlila a preto sa mi niektoré listy trošku spálili.

 Pestovanie avokáda:  On sa po slovensky správne volá HRUŠKOVEC AMERICKÝ, ale každý ho pozná pod menom avokádo. Pochádza z tropických oblastí strednej Ameriky (Mexiko). Je to vždyzelený vlhkomilný strom (alebo  väčší krík), ktorý má vajcovité až kopijovité listy.  Strihaním ho môžeme tvarovať. Strom začína rodiť po 5 až 9 rokoch a samotný strom sa dožíva viac ako sto rokov. Je ale málo pravdepodobné, že avokádo pestované v byte zarodí. Navyše by muselo byť štepené. V domovských krajinách sa pestuje iba pre svoje plody (áno, avokádo sa radí medzi ovocie), ktoré sú najvýživnejšie zo všetkého ovocia - 1060kJ v 100g dužiny. Kvitne v strapcoch s množstvom maličkých žltozelených kvetov v januári až v marci, ale z celého strapca bude zvyčajne iba jeden, maximálne však tri plody.

Sadí sa do kyprej piesočnatej zeminy. Polievame menej, ale často. Občas necháme zeminu úplne preschnúť. Cez leto ho môžeme vyložiť von, ale má rád celoročne konštantnú teplotu. Neprežije teplotu nižšiu ako 5 °C.

bugenvileaavokado

Na jar som kúpila bugénvileu. Bolo to maličké nič, ktoré vôbec nerástlo. Čakala som ...ale žiadny pokrok. A keďže som potrebovala jej kochlík pre banánovník, šupla som to "nič" k "palici". ( O pestovaní bugénvilei som písala v tomto článku.)

Na fotografiách je vidieť, ako to vyzeralo pred "spojením". Bugénvilea bola vysoká cca 15cm, avokádo asi 1,2m. (Na fotografii si môžete všimnúť aj trošku spálené listy  od môjho rýchleho slnečného "otužovania").

Bugénvilea a avokádo sa stali kamaráti. Potlačili sa v spoločnom kochlíku a zrazu som neverila vlastným očiam. Bugénvilea začala neuveriteľne rýchlo rásť a nestíhala som ju omotávať okolo avokáda. Nekvitne síce ešte, takže neviem akej je farby, ale už prerástla avokádo.

Avokádo z ničoho nič začalo mať kopu výhonkov a ďaľších vetvičiek. Už dosť dlho stálo (nevytvorilo žiadny nový list), ale nechce sa pred bugénvileou zrejme dať zahanbiť, tak spustilo tvorbu nových listov.

Dokonca som musela vymeniť podpornú palicu za dlhšiu.

 Toto je ten výsledok veľkej lásky:

Guľaté listy patria bugénvilei...dlhé listy patria avokádu. Som naozaj zvedavá, kedy bugénvilea zakvitne, pretože už je najvyšší čas. Avokádo by mohlo tíško závidieť a zakvitnúť tiež, ale je to veľmi málo pravdepodobné. Zostane to iba mojím snom a prianím...

Nebojte sa kvetinky navzájom kombinovať, pokiaľ majú podobné nároky na pestovanie.

Výsledok Vás môže veľmi príjemne prekvapiť!

Ak chcete pridať komentár, prihláste sa

Odkazovač

Rasto

Prosim o radu..ibisteky dovezene z grecka su posiate pucikmi, ktore sa krasne zvacsuju, ale tesne pred rozkvitnutim zozltne stonka kvietku aj kalich a nakoniec kvet odpadne

09/08/2022 - 09:50
Monik

Zdravím. Na listoch mojej orchidejky mám také biele bodky. Pripomínajú skôr vyrážky, keď ich skúšam odškriabnúť tak v nich je nejaka tekutina. Je to škodca alebo choroba?

02/06/2022 - 19:14
Jolka

Prírodný postrek proti voskam

24/05/2022 - 17:23
Miroslava

Prosím vás ako zakorenit Encián stromček?Stačí do vody?

14/04/2021 - 11:10
Maja

Dipladenii slnko nevadí, môže byť aj na poludňajšom slnku.

21/05/2020 - 20:10
Lili

Kupila som dnes Diplanediu chcem iba vedieť ci vydrží na priamom slnku? Máme totiz balkon smerovaní tak, ze celý deň nám páli slnko. Mam strach ci mi nespali listy.

21/05/2020 - 19:46
Maja

Skúste skontrolovať korene, či nie sú napadnuté... Na otázky je vhodnejšie fórum

15/05/2020 - 16:03 1
danka

prosím ,prečo my vyschli šípové ruže a žijúce živoria ,majú drobné pokrú

15/05/2020 - 15:45
Jana

Moja vysla za mesiac je to kradna rastlinka[img=][/img]

17/04/2020 - 09:27
silbod

Alenka, nuž mne zatiaľ nič nevybieha na cesnaku, len žltnú listy.

07/06/2019 - 06:22 1
Alena

Teraz v tomto období začína vyhánať takú zatočenú byľ na konci so semiačkami.Treba olámať, aby boli strúčky väčšie. Necháme si na troch a keď sa byľ vystrie zbierame.

05/06/2019 - 09:06
marika

cesnak je zrelý,keď mu začne usychať vňať, t.j.asi začiatkom júla.potom ho treba vybrať, rozložiť a nechať usušiť na slnečnom mieste

26/05/2019 - 20:45
silbod

Ďakujem. Niektoré listy už žltnú. Ešte radšej počkám.

18/04/2019 - 06:51 1
Maja

Ozimný cesnak sa zberá na prelome júna/júla, keď mu listy uschýňajú. Dá sa zberať aj začiatkom júna, zelený. Ten však nie je určený na skladovanie.

17/04/2019 - 21:41 1
silbod

Prosím, posadila som v novembri cesnak. Už má vňať vysokú asi 25 cm. Vyzerá živá a krásne zelená. Kedy asi bude tento cesnak vhodný na vytrhnutie a konzumáciu?

06/04/2019 - 16:52
Maja

Skúste začať s touto knižkou https://www.rinok.sk/Minimum-prace-Maximum-urody-d145.htm

11/02/2019 - 13:56
Laco

Dobry den. Chcel by som poradit, co so zahradou, ktora nebola na jesen poorana ani pohnojeba a chcem tento rok na nej pestovat. Ako mam postupovat?

09/02/2019 - 15:39
Maja

Asi áno, keď išlo prihlásiť ;)

14/01/2019 - 18:55
knotova

Doufám že jsem to vyplnila dobře.Jsem začátečník.

14/01/2019 - 18:09 1
Maja

INFO: Fórum zo starej stránky je konečne preklopené...

15/06/2018 - 18:57

Zrušiť

Partneri