Portulaca oleracea
Liečivá rastlinka alebo burina? Pre jedných jedno, pre druhých iné. Podľa vkusu.
Pôvodne som ju vysadila v hrantíkoch, lebo som ju dostala do daru. Veľmi sa mi páčila. Neskôr sa mi rozsemenila a mám ju v celej mojej malej zeleninovej záhradke. Až pred pár týždňami na mňa vyskočila reklama o tom aká je veľmi dobrá a vhodná rastlina. Teda aké má zdravotné účinky. Článok som hltala jedným dychom. A najbližšie som pri okopávaní, rastlinky vytriedila, mladšie odniesla do kuchyne a skúsila z nich niečo ukuchtiť.
Stevia rebaudiana
Stévia sa používa ako náhrada cukru (extrahuje sa z nej steviozid, ktorý je 140 až 300x sladší ako cukor), sušené listy sú vhodné do čaju, pôsobia ako inhibítor zubného kazu a majú antibakteriálne účinky. Páči sa jej slnečné miesto a pravidelná zálievka, lebo korení plytko pod povrchom. Von ju vysádzame v polovici mája, keď už nehrozia mrazíky.
Čínsky čajovník (Camellia sinensis) je stále zelený ker, ktorý sa pestuje k zberu pravého čaju. Pôvod má však v Ázii, kde sa dá zbierať až 40x ročne. V našich podmienkach sa mu s občasným rosením darí tiež dobre a mladé pupene vhodné na čaj môžeme zbierať 4x do roka. Ihneď po odtrhnutí začnú lístky prirodzene fermentovať, ďalej sa dajú spracovať zavädnutím, rolovaním nebo sušením. Z jednej rastliny sa dá týmito postupmi vyprodukovať čaj zelený, biely, žltý, polo zelený, čierny alebo čaj puerh. Kvitne bielymi kvetmi a dá sa pestovať aj ako bonsaj.
Aloe pravá, Aloe vera - pochádza z tropickej Afriky, kde sa príbuzné druhy používajú ako protijed na rany po otrávených šípoch. Poznali ju už starí Gréci a Rimania, ktorí ju používali ako gél na rany. V stredoveku bola obľúbeným preháňadlom. Dnes sa z nej vyrábajú rôzne komerné prípravy a pestuje sa aj ako izbová rastlinka.
Echinacea purpurová, Echinacea purpurea - je jednou z najdôležitejších byliniek severoamerických Indiánov. Volali ju Slnečný klobúk. Jej vysušený koreň Dakotovia drvili a zasypávali ním rany, aby predišli zápalu. Šťavou sa dá urobiť miestne znecitlivenie a tiež je účinná pri poštípaní hmyzom. Vnútorne ju používali proti kašlu, pri bolestiach hlavy a brucha ako aj na zdurené uzliny.
Medovka lekárska, Melissa officinalis - je známa bylinka, pôvodom z južnej Európy, odkiaľ sa rozšírila skoro do celého sveta. Jej latinské meno melissa je odvodené od gréckeho slova včela. Je to významná medonosná rastlinka a Gréci verili, že vetvička medovky v úli a jej pestovanie v okolí včelína bude lákať včely a roj ich nikdy neopustí.
Ibiš lekársky, Althaea officinalis - môžeme ho nájsť vo väčšej časti Európy, ale je pomerne vzácny, pretože rastie hlavne v slanom prostedí. Pestovaný v záhradke vyrastie prakticky v každej pôde. Je to vysoká trvalka (dorastá až do výšky 2m) vhodná do okrasnej záhrady. Voľakedy mal všestranné využitie a pestoval sa vo veľkom. Z vlákien v lodyhách sa robili laná a papier, koreň, list a kvet boli dôležitou súčasťou zelenej lekárničky.