O bylinkách nielen v záhradke
Hypericum perforatum L.
Ľudovo tiež nazývaný trezalka, ľubeník, láskavec, čarovník a tak podobne.
Ľubovník rastie na suchých lúkach a pasienkoch, na slnečných stráňach, medziach a okrajoch lesov. Nájdeme ho však aj pri lesných cestách a chodníkoch na slnečnej strane či medzi krovím.
Ľubovník je trváca bylina z čeľade ľubovníkovitých. Má rozkonárený podzemok a dosahuje výšku aj pol metra. Stonka má valcovitý tvar. Hore je na konci rozkonárená. Listy sú proti svetlu priesvitné s bodkami. Kvety majú zlatožltú farbu s bodkami, ktoré obsahujú červené farbivo. Patrí medzi medonostné rastliny.
Plantago lanceolata L.
Ľudovo tiež nazývaný psí jazyk, ranocel, jitrocel a podobne
Skorocel rastie všade. Je ako burina. Nájdete ho na lúkach, poliach, pri ceste, medzi trávou. Pre krátky koreň sa vie uchytiť aj na menej zahlinených miestach. Má rád drsné podmienky a stredne ťažké pôdy.
Skorocel je trvácna rastlina z čeľade skorocelovitých. Má krátky koreň a pri zemi ružicu kopijovitách listov pozdĺžne žilkovaných. Dosahuje výšku 10 - 50 cm. Na konci stonky sa nachádza valcovitý klas s bieložltými kvetmi. Kvitne od mája do septembra. Jeho plody sú tobolky.
Pažítka má vlastnosti, ktoré odpudzujú hmyz a môže byť použitá v záhradách pre reguláciu škodcov. Táto vytrvalá rastlina je rozšírená v prírode vo veľkej časti v Európy, v Ázii a v Severnej Amerike. Pažítka a jej príbuzný cesnak a cibuľa boli pestované po stáročia nielen pre ich charakteristickú štipľavú chuť, ale tiež pre svoje liečivé vlastnosti.
Je to bylinka, ktorú môžeme pestovať na balkóne aj v predzáhradke či okrasnej záhradke. Treba ju často zostrihávať, inak lístky hnednú a schnú. Využíva sa hlavne v gastronómii.
Levisticum officinale
Ligurček je mohutná trvácna rastlina z čeľade zelerovité. Tiež jej hovoríme praktická rastlina. Využívame ju hlavne v gastronómii. Listy a stonky sú vhodné ako korenie do polievok a šalátov. Plody môžeme použiť do nakladanej zeleniny. Pomáha aj pri tráviacich ťažkostiach.
Salvia officinalis
Šalvia je liečivá trvalka - poloker, ktorý narastá v ideálnych podmienkach až do výšky 70 cm, rýchlo sa rozrastá a neskôr zaberá v záhradke dosť miesta. Sadíme ju do priepustnej (mierne vápenatej) zeminy, kľudne na priame slnko - teda potrebuje teplé a svetlé miesto.
Zingiber officinale
Koreň tejto rastlinky je známe korenie, ale i liek. Pochádza z Číny i Indie, neskôr sa rozšíril do celého sveta - hlavne kvôli jeho výbornej skladovateľnosti a jeho skvelým zdravotným účinkom. V domovských krajinách sa používa už viac ako 3 tisíc rokov.
Ocimum basilicum L.
Ľudovo: bazalienka, bazzilika, bazilikum
Bazalka je pôvodom z južnej Ázie, Perzie, Afriky, v poslednom období ju spopularizovala južanská talianska a francúzska kuchyňa. Môžeme ju pestovať za oknom v byte, ale i v záhrade. Vybrať si môžeme z rôznych odrôd bazalky, bežne v obchodoch dostať malolistú, veľkolistú a purpurovú, ale občas sa vyskytne aj citrónová, anízová, škoricová, africká, svätá bazalka z Indie či kubánska.