Rozmarín

Rozmarín lekársky, Rosmarinus officinalis – pochádza zo Stredomoria, kde je charakteristickou koreninou pri grilovaní mäsa. Mäso získava charakteristickú arómu už tým, že sa griluje nad ohňom zo starých stoniek rozmarínu. Je nutné ho používať s opatrnosťou či už pri korenení alebo ako liečivo.

Svoju arómu dá mäsu, divine, polievkam alebo syrovým jedlám iba ak s ním budete šetriť, ináč prerazí gáfrová chuť. Vetvičky rozmarínu sa môžu naložiť do octu alebo oleja tým sa potom dochucujú pokrmy. RozmarínNa liečebné účely sa robí rozmarínové víno, macerát rozmarínu v bielom víne. Toto víno pôsobí na zvýšenie krvného tlaku.

Všeobecne rozmarín zlepšuje prekrvenie tráviaceho traktu, zlepšuje tvorbu tráviacich fermentov a tvorbu žlči. Odstraňuje pocit fyzickej, no predovšetkým psychogénne podmienenej únavy a vyčerpanosti. Pôsobí močopudne, zvyšuje chorobne znížený krvný tlak. Zlepšuje prekrvenie malej panvi, čo pomáha k otehotneniu… Je kontraindikovaný v tehotenstve a laktácii, tiež sa nedoporučuje osobám ktoré prekonali zápalové ochorenie obličiek alebo pečene.
Väčšinou sa podáva ako nálev alebo jemnejšie pôsobiaci macerát. Rozmarínová silica je výborným prostriedkom v aromoterapii, používa sa tiež vo forme kúpeľa a masti. Tiež sa používa v homeopatii.
Rozmarín na liečebné účely patrí výhradne do rúk odborníka, lebo predávkovanie vyvoláva príznaky otravy.

recept na rozmarínové víno:
75 gramov rozmarínových listov sa zaleje litrom suchšieho bieleho vína (napríklad ryzling), nechá sa 8 dní macerovať. Potom sa precedí a rozdelí do menších tmavých fľašiek a uloží do chladu. Obvyklá jednorazová dávka je pre ženy 20-25 ml, pre mužov 50-65ml rozmarínového vína.

Podeľte sa o svoje myšlienky