Bylinka proti nádche

Nádchovník, rýmovník (Plectranthus amboinicus L.) je liečivá rastlina pochádzajúca pravdepodobne z južnej a východnej Afriky.Hoci sme ju na Slovensku poznali už niekoľko desaťročí, až toto obdobie v dlhšieho sedenia doma zvýraznilo jeho význam pri liečení chrípky a nádchy či upchatého nosa. U nás ju môžeme pestovať ako izbovú rastlinu prípadne v lete na balkóne. Vyžaduje si slnko a pravidelnú vlahu odstátou vodou. Tiež si vyžaduje pravidelné zastrihávanie. Odstrihnuté časti môžeme použiť na prípravu napríklad čaju.

 

Rozmnožovanie

Môžeme aj dvakrát do roka. Najlepšie sú mesiace marec alebo apríl a august alebo september. Odstrihnutý kúsok namočíme do skleneného pohára s vodou, ktorú meníme aspoň raz za deň. Rastlinku v pohári nechávame na svetlom mieste. Už o 3 – 4 dni začne púšťať korienky. Môžeme presadiť. Rýmovník znesie akýkoľvek kvetináč. Ak máte na výber, potom radšej použite s odtokom. Inak určite na dno dávame kamienkovú drenáž aj do výšky 3 cm. Kamienky najprv dobre vyvaríme, aby sme nepriniesli do kvetináča nečistoty. Zasypeme tmavou zeminou do výška si 1 cm. Priložíme rastlinku a zasypeme ju substrátom pre izbové rastliny.

Takto pripravenú rastlinku môžeme darovať.

  

Využitie

V kuchyni, v záhrade aj pri liečení.

Odtrhnuté lístky môžeme potrhať a prihodiť k pečenému alebo dusenému mäsu. Nakrájané stopky na drobno môžeme použiť aj do ovocného šalátu či kompótu. Ak urobíme hustejší vývar, môžeme si v lavóri namočiť na pol hodinu nohy a spríjemníme si tak spánok, dýchanie a pomôžeme si aj pri nachladnutí. Pri liečení nádchy odporúčame lístky natrhať na menšie kúsky a v plechovom hrnčeku s vodou nechať odparovať v spálni na radiátore. V lete je vhodné rýmovník posadiť do kvetináčov na terase. Jeho vôňa eukalyptu, gáfru, medovky a mentolu odpudzuje hmyz.

Čaj

4 menšie lístky vhodíme do 250 ml vody a privedieme k varu. Necháme 2 – 3 minúty prevrieť. Prikryjeme pokrievkou a necháme vychladnúť. Zlejeme do hrnčeka. Pijeme vlažné, no aj studený má svoje čaro. Nikdy nepridávajte ľad.

Repelent

200 g lístkov a stopiek rýmovníka s 500 ml vody prevaríme. Necháme prikryté úplne vychladnúť. Pridáme 1 polievkovú lyžicu vínneho octu, premiešame a scedíme. Prelejeme do fľaštičky s rozprašovačom. Odložíme do chladničky a berieme na každú vychádzku.

Podeľte sa o svoje myšlienky