Ďumbier, zázvor, ginger

Zingiber officinale

Koreň tejto rastlinky je známe korenie, ale i liek.  Pochádza z Číny i Indie, neskôr sa rozšíril do celého sveta – hlavne kvôli jeho výbornej skladovateľnosti a jeho skvelým zdravotným účinkom. V domovských krajinách sa používa už viac ako 3 tisíc rokov.

Koreň sa dá bežne kúpiť v obchode a je možné ho zasadiť. Po čase vám vyrastie rastlinka s listami, ktoré pripomínajú rákosie. Vo svojej domovine dorastá až do výšky 1m a má tvar kríka. Kvitne jemnými žltými alebo ružovými kvietkami.

Ďumbier sa pestuje ale nie kvôli vzhľadu rastliny ako takej, ale kvôli koreňu. Koreň je svetlo hnedý, ale pokiaľ by ste sa stretli z ďumbierom čiernym (nelúpaný koreň), bielym (lúpaný a bielený) alebo s ružovým (nakladaný) – ide stále o jeden a ten istý ďumbier, líši sa iba jeho výsledné spracovanie. Je to silne aromatické korenie a používa sa surový, aj sušený či mletý (veď kto by nepoznal naše koláče – Zázvorníky, ktorého základným korením je práve ďumbier!). Ale využitie má nielen v sladkých jedlách: pridáva sa aj do mäsitých či zeleninových jedál, robí sa z neho výborný osviežujúci nápoj – gingerbier (zázvorové pivo – aj keď to nie je pivo, pretože neobsahuje alkohol), je z neho výborný čaj…

V ázijskej či indickej kuchyni je po soli najpoužívanejšou prísadou do jedál.

Podporuje trávenie,  mierne stimuluje srdcovú činnosť, znižuje krvný tlak, znižuje cholesterol v krvi, používa sa proti kašľu, pri slabých zápaloch, je účinný pri žalúdočných nevoľnostiach (napr. aj spojených s liečbou rakoviny), pomáha pri bolestiach hlavy, pri hnačkových ochoreniach …atď.

Rastlina potrebuje teplo, svetlo a  primeranú zálievku. Koreň sadíme do ľahšej humóznej pôdy s dobrým odtokom prebytočnej vody (pri preliatí koreň zahníva – a to potom dosť smrdí). Má rád svetlo, ale nie priame slnečné lúče, skôr sa mu darí v polotieni (ja ho mám na východnej strane, ráno slnko ešte nie je také ostré).

Listy vyrastajú zo seba ako rákosie, pri odrthnutí listu a jeho potretí je cítiť veľmi príjemnú korenistú vôňu.

Ak zaschne vrchná časť listov, je čas vykopať „úrodu“ koreňov. Ja som zatiaľ úrodu nezberala, mám ho druhý rok a pekne sa mu darí. Ak začne schnúť, vykopem časť koreňov (aj z dôvodu ich pomestenia sa do kochlíka) a časť nechám znova rásť.

Na wikipédii som našla informáciu, že koreň z jednej rastliny môže vážiť aj viac ako 10kg, čo je už pekná úroda!

Pozn:  pridávam linku na dobré zázvorové pivo – gingerbier:
https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/1060-varime-so-zazvorom

 

Podeľte sa o svoje myšlienky