Ľubovník bodkovaný

Hypericum perforatum L.

Ľudovo tiež nazývaný trezalka, ľubeník, láskavec, čarovník a tak podobne.

Ľubovník rastie na suchých lúkach a pasienkoch, na slnečných stráňach, medziach a okrajoch lesov. Nájdeme ho však aj pri lesných cestách a chodníkoch na slnečnej strane či medzi krovím.

Ľubovník je trváca bylina z čeľade ľubovníkovitých. Má rozkonárený podzemok a dosahuje výšku aj pol metra. Stonka má valcovitý tvar. Hore je na konci rozkonárená. Listy sú proti svetlu priesvitné s bodkami. Kvety majú zlatožltú farbu s bodkami, ktoré obsahujú červené farbivo. Patrí medzi medonostné rastliny.

Ľubovník kvitne od mája do augusta. Zbierame v ňať a kvety. Kvitnúce vršky. Zviažeme a zavesíme dole hlavou na stenu. Sušíme ich v prítmí pri teplote 35 stupňov. Usušené chránime pred svetlom a vlhkom.

Ľubovník obsahuje triesloviny, červené farbivo, éterické oleje, organické látky. V polodoch obsahuje aj dosiaľ neprebádané antibakteriálne látky.

Používa sa vo viacerých prípravkoch. Najmä v prípravkoch pri liečbe ženských chorôb, zápale žíl a poruchách trávenia. Z vonku sa odvary používajú pri liečení popálenín, niektorých kožných chorobách, ale aj ako kloktadlo.

Odvary majú byť vždy slabšie. Majú výrazne trpkohorkastú chuť. Ľubovník je veľmi silná rastlina. Nesmie sa používať príliš často alebo dlhodobo. Patrí totiž medzi tzv. fotodynamické rastliny, ktoré spôsobujú fotoalergiu či precitlivelosť na slnečné lúče. Chroba postihuje hlavne ľudí s bledšou pokožkou alebo ľudí či zvieratá s poruchou pigmentácie. Takíto ľudia by nemali používať opľovacie prostriedky s ľubovníkom.

Podeľte sa o svoje myšlienky