Kamarát OCOT

Myslím naozaj ocot – teda ten, čo kupujeme v potravinách a má napísané na vinetke 8%. Octom čistím kadečo v domácnosti; práčku, kávovar, umývam dlážku, pretepujem ním koberec, aby si oživil farbu, dvierka na kuchynskej linke; aj vchodové dvere a všeličo iné. A čo som čistila octom v predzáhradke?

Minulý rok som našla v kuchárskej knihe prastarej mamy na konci vlepené listy, na ktorých boli popísané ceruzkou rôzne poznámky do kuchyne. Medzi nimi som našla aj roztok proti voškám na ružiach práve z octu.
Vyskúšala som ho. Fungoval.

Tu je recept: Do 1 litra vody vmiešame 2 polievkové lyžice octu a postriekame ruže.
Robila som to asi 4 večery po sebe. Vošky zmizli a ruže vykvitli. Listy mali síce trochu deravé, lebo vošky spravili svoje, ale ináč boli pekné.

Tento rok som postrek na vošky zopakovala a tak syn mohol dať na konci školského roka učiteľke ružu vypestovanú pred domom.
Vtedy ma napadla spásonosnosná myšlienka! Asi poznáte nepodarenú burinu, čo rastie medzi betónovými štvorcami tvoriacimi chodník, či popri dome a treba ju často veľmi namáhavo vytrhať.
Nuž namiešala som ocot 1 : 1 s vodou a dva večery po sebe postriekala. Na tretí deň boli rastlinky úplne vysušené – spálené a len som ich metličkou pozametala. Už som si neodrela hánky o obhádzaný panel.

Podeľte sa o svoje myšlienky