Rozmnožovanie odrezkami

Hneď na úvod – je veľmi dôležité poznať životný cyklus rastlinky. Obdobie rastu a kvitnutie sa strieda s obdobím pokoja. U každej rastlinky je toto obdobie iné – ale spravidla obdobie rastu je od skorej jari do neskorého leta. V tomto období je jednoduché rozmnožovanie odrezkami, pretože rastlinky sa nachádzajú v rastovej fáze a majú dostatok tepla a svetla.

Odrezky rozlišujeme podľa použitej časti rastliny:

  • vrcholové
  • výhonkové
  • kmienkové
  • listové

Vrcholové odrezky

Získavame ich z vrcholov výhonkov. Odrezanie vrchola rastlinke spôsobí jeho rozkonárenie. Neplatí to ale pre všetky rastlinky!!

Výhonkové odrezky

Výhonkové odrezky sú časti rastliny z 2 – 4 listami a s takéhoto výhonka možno získať viac odrezkov – toto platí hlavne pre popínavé rastliny.

Kmienkové odrezky

sa delia od rastlín z dužinatejšími výhonkami – krásnym príkladom je yuka.

Listové odrezky

Možno ich získať hlavne zo sukuletných rastlín, ale aj napr. africké fialky, či gloxínie.

Jedna z možností listových odrezkov je list ponarezovať na žilnatine, položiť na mokrý substrát a pripevniť drôtikom tak, aby sa narezaná žilnatina dotýkala pôdy. Z jedného listu tak môžeme získať niekoľko zakorenených miminiek.

Postup:

Stačí, ak má odrezok 2- 4 dobre vyvinuté listy. Odrezky sa majú rezať hneď pod listovým uzlom, pretože v tomto mieste sa najlepšie vytvárajú nové korienky.

Mladé mäkké výhonky zakoreňujú najrýchlejšie, sú ale veľmi citlivé na preliatie a hneď uhnívajú. Preto sú lepšie na zakoreňovanie polodrevnaté alebo polovyzreté odrezky. Na reznú plochu sa používa ako dezinfekcia potretie práškové drevné uhlie (to, čo používate na grilovanie).

Pozor pri sukulentoch a kaktusoch – tu by mali odrezky aj niekoľko dní zasychať a až potom ich treba sadiť!!!

Ak rastlinu zakoreníme vo vode…a pustí korienky, nemáme ešte vyhraté, pretože rastlina vyháňa iné druhy koreňov a pri zasadení do pôdy môže zaziť šok .

Na zakoreňovanie sa predávajú rašelinové tablety – sú to tablety, ktoré sa nechajú namočené vo vode, zachvíľu napučia a do týchto napučaných tabliet sa vopchá odrezok namočený do rastového stimulátora. Takto pripravený odrezok má veľké šance pustiť korene…a potom ho spolu s tabletou zasadíte, kam potrebujete.

Je jar, čas množenia, zakoreňovania a sadenia….ideálny čas.

Držím palce!

Podeľte sa o svoje myšlienky