Ruže na vešiaku

Keď sme zariaďovali dom, kúpili sme si na chodbu vešiak z IKEA. Ale časom sme zistili, že zaberá veľa miesta a tak sme ho nahradili vešiakmi na stenu. Čo ale s týmto?

Prv sme ho ponúkali známym, ale nikto neprejavil záujem. Tak sme ho mali asi mesiac na terase vonku.

Práve sme kupovali ruže, môj muž vybral tie najkrvavočervené aké tam mali a tak sme sa rozhodli, že kúpime hneď dve sadenice. Zasadili sme ich na dvor do truhlíka (o tých napíšem inokedy), po dobre vykonanej práci sme si sadli na terasu, popíjali kávu a počítali pichance a škrabance na rukách od ruží. Začala som študovať tie papieriky, čo na ružiach viseli….keď som zistla, že sme kúpili najkrajšie ruže aké tam mali…ale ťahavé. No a to sme si skôr nevšimli. Ale na čo ich ťahať?

A v tom nám padol zrak na náš nadbytočný vešiak. Odhrabali sme vrchnú časť pôdy a vešiak „zasadili“ medzi ruže. Pre istotu sme ho ešte zaťažili kameňom a vrchnú časť prikryli kôrou.

Zo začiatku to vyzeralo smiešne a každá návšteva si hneď všimla, že  tam máme vešiak. Ale už o pár mesiacov nikto netušil, po čom sa nám tie ruže tak pekne ťahajú…

Ruže rýchlo vyrástli, nové výhony priväzujem na jednotlivé „konáre“ vešiaka a ani ten najväčší vietor nespôsobil žiadny výkyv. Cez leto bývajú na vešiaku rosničky – každá má svoju „vetvu“…v tieni listov  ruže prežijú celé horúce leto (inak to preto, že rosničky sú stromové žaby….a tento vešiak je široko-ďaleko zatiaľ najvyšší  „strom“).

Prv som ruže „popriväzovala“ elektropáskami – to sú také biele umelohmotné pásky, ktoré sa zatiahnu a už sa nedajú rozobrať – iba rozstrihnúť (je to vidieť na tej nočnej fotografii). Zistila som ale, že sa na ruže (a ani na stromy) nehodia – spôsobovali odreniny a  keď ste stiahli mladý výhon a on ešte  narástol – páska nebola pružná a neprispôsobila na širšiemu konáriku. Tak som ich poodstrihovala a nahradila pružnejsím a prírodným materiálom (kúpila som v zahradkárskych potrebách).

(Schválne som vybrala fotografie, kde je ešte ten vešiak vidieť. O dva roky už nebo

l vidieť…a ruža nádherne kvitne a má veľa kvetov – aj keď zase nie toľko ako v kvetinových zásielkových katalógoch).

…a tu jedna rosnička…práve som ju zobudila…

… a tu je detail zaťaženia spodnej časti vešiaka – je to „zasadené“ iba cca tak 10cm, ale keďže vešiak je dole „dobre riešený“, neprekáža rastlinkám a je stabilný….
(na fotografii to ešte nieje …ale ja som potom dala jeden kameň aj „zozadu“ tyče vešiaka…aby to bolo ešte viac stabilné)

Tak čo hovoríte…na zrecyklovaný vešiak?

Podeľte sa o svoje myšlienky