Fitónia – skúška pestovateľskej zručnosti?

Fitónie sú nádherné tropické plazivé rastliny, ktoré pochádzajú z vlhkých lesov juhoamerických Ánd. Najrozšírenejšie sú dva druhy Fitónia striebrožilnáFittonia argyroneura s olivovozelenými listami a výraznou bielou kresbou a Fitónia verschaffeltovaFittonia verschaffeltii s trošku tmavšími listami a karmínovočervenou žilnatinou.

Túto rastlinku tiež môžeme násť aj pod názvom Gymnostachyum verschaffeltii.

Fitónia má rada svetlý tieň, veľmi veľa svetla ju poškodzuje (aj nepriameho). Teplotu potrebuje minimálne 18°C, ale viac jej vyhovuje 21°C. Pri teplote pod 12°C môže zahynúť. Zvinuté listy sú známkou príliš veľkého svetla.

Vyžaduje vysokú vzdušnú vlhkosť a v lete pri teplote okolo 27°C je vlhkosť nevyhnutná. Ak ju budete denne postrekovať vlažnou mäkkou vodou, veľmi jej to prospeje. No ak sa vám nechce denno-denne postrekovať, dajte kvetináč s fitóniu do misky s vodou na väčšie kamene, tak aby sa kvetináč nedotýkal vody alebo ju dajte do väčšieho črepníka s vlhkou rašelinou. Veľmi pekné rastlinky môžeme vypestovať v teráriu.

Zálievku potrebuje dostatočnú, 2-3 krát do týždňa. V zime je vhodné zredukovať zálievku na polovicu, no zemina by nikdy nemala úplne vyschnúť. Zároveň však treba dať pozor na preliatie. Najradšej má dažďovú, prípadne inú mäkkú vodu. V lete sa raz za dva týždne pridáva do zálievky polovica odporúčanej dávky kvapalného hnojiva.
Prievan môže fitónu poškodiť. Pôdu má rada slabo kyslú až neutrálnu.

Prezádza sa na jar do črepníka s dobrou drenážnou vrstvou. Jej korene nerastú do hĺbky, a tak je vhodný plytký kvetináč, či žardiniéra. Rastlinka sa udržiava rezom hustá a kompaktná. Začiatkom leta sa zrezávajú vytiahnuté výhonky a ak máte mladú rastlinku, je vhodné ju niekoľko krát zaštipnúť, aby bola hustejšia.

Ak si ju chcete namnožiť, tak na jar odoberte vrcholové odrezky aspoň s dvomi pármi zdravých listov. Stonku zrežte tesne pod listami a spodné listy odstráňte, koniec stonky môžete namočiť do stimulátoru. Takto pripravené odrezky posaďte do zmesi zeminy a piesku, dobre polejte a prikryte ich priesvitným sáčkom alebo dajte do miniskleníčka. Udržujete vlhko a teplotu 24°C. Kryt odstraňujte alebo miniskleníček otvárajte denne na 5 minút. Po troch týždňoch kryt odstráňte. Ak mladé rastlinky dobre rastú, tak ich môžete presadiť do normálnej zeminy.
Tiež sa dá rozmnožiť delením trsov.

Pestovanie fitónie je náročné a je dobrou skúškou vašej pestovateľskej zručnosti. Ak sa jej u vás bude páčiť, tak sa z nej môžete tešiť dlhé roky.
Moja fitónia je Fittonia argyroneura nana, je to miniatúrna odroda striebrožilnej fitónie. Mám ju už štvrtý rok a dúfam, že sa jej u mňa páči. Tento rok však prežila dva škaredé pády (deti sa o ne postarali) a poznačilo ju to. V ďalšom roku sa snáď  spamätá a opäť bude ako predtým.

Podeľte sa o svoje myšlienky