Ibišek čínsky

Hibiscus rosa – sinensis

Ibišek je krík pochádzajúci z Ázie. Hovorí sa mu aj čínska ruža. Po celý rok ho môžeme pestovať v byte a dokáže pekne kvitnúť, ale ak ho cez leto vyložíme na terasu, odvďačí sa bujným rastom a nádhernými kvetmi. Na jar ho môžeme vytvarovať a orezať do požadovaného tvaru, rýchlo sa spamätá, rozkonári sa a vyzerá kompaktnejšie a zdravšie.

Dokáže narásť vyše jedného metra, ale keďže ho pestujeme v črepníku a na zimu prenášame dovnútra na prezimovanie, kvôli lepšej manipulácii ho radšej tvarujeme. Polovyzreté odrezky sa dajú pomerne jednoducho zakoreňovať, takže o potomstvo je  postarané. Pokiaľ by ste mali záujem o výmenu, stačí kontaktovať vo fóre Hanku.

Ibišek existuje vo veľa najrozmanitejších tvaroch a farbách kvetov. Kvety nemajú síce dlhú životnosť, ale rastlinka nasadzuje stále nové a nové kvety, takže je vždy čo obdivovať. Kvety sa tvoria iba na mladých výhonoch. Niektoré nové odrody sú vyšľachtené tak, aby kvety vydržali oveľa dlhšie.

Ibišek potrebuje v prvom rade svetlo, slnko mu neškodí. Preto mu vyhovuje premiestnenie v lete von na slnečné miesto. Prežíva bezproblémov aj v byte, ale je dôležité aby mala mierne teplotné výkyvy (nie stabilnú jednu teplotu): nižšiu nočnú teplotu oproti dennej, tak isto aj zimnú – obdobie vegetačného pokoja pri teplote cca 18°C. Toto nám zabezpečí nielen tvorbu nových výhonkov, ale aj bohatú násadu kvetov. Pri veľmi nízkych teplotách rastlina zhadzuje listy –  tvorba kvetov sa oneskoruje, rastlina sa dlho spamätáva.  Pri vyšších teplotách rastlina má zbytočne dlhé a tenké výhonky, nevyzerá kompaktne. Rastlinka neznáša ani veľmi výrazné výkyvy teplôt a vlhkosti – vtedy reaguje opadávaním pukov a listov.

Rastlinu klasicky polievame, občas pridáme hnojivo, rosíme…ale na zimu zálevku mierne obmedzíme, aby sa podporilo vyzretie dreva. Na jar môžme rastlinku orezať a namnožiť si nové ibišky, alebo v prípade potreby presadiť. Mladé rastlinky sa presádzajú každý rok, staršie sa nemusia presádzať, stačí iba ak im vymeníme vrchnú časť zeminy za novú.

Podeľte sa o svoje myšlienky