Vianocna ruza

Vianočná hviezda – prýštec najkrajší

Euphorbia pulcherrima

Patrí k Vianociam ako stromček či medovníky.  Vianočná hviezda, teda prýštec nádherný, alebo som našla aj meno prýštec najkrajší (Euphorbia pulcherrima, syn. Poinsettia pulcherima). Dnes existuje stovka rôznych farebných odtieňov, veľkostí a tvarov.

Vianocna ruza

 Zásady pri kupovaní:

Pri kupovaní novej rastlinky si všimnite jej puky – žlté alebo zelené v strede medzi farebnými listami: musia kvitnúť, nesmú byť odkvitnuté.

Je citlivá na nízku teplotu – preto aj keď si kúpite zdravú a peknú rastlinku….môže pri prenose v mraze zažiť teplotný šok, z ktorého sa už nespamätá. Musíte ju preto dobre zabaliť do papiera a minimalizovať pri prenose jej pobyt v mrazivom prostredí.

 Čo s ňou?

Ideálne je ju umiestniť na svetlom a teplom mieste, s teplotpu okolo 18 – 20°C. Nemá rada priame slnečné žiarenie a ani prievan. Pri vysokej teplote i pri prievane jej opadávajú listy. Zalievame ju vlažnou vodou, ak je zemina suchá. Pozor na preliatie – v miske nesmie stáť prebytočná voda – vtedy uhníva. Kvitnúca nesmie úplne preschnúť!

Ak chceme predĺžiť dobu jej kvitnutia, na noc ju preložte na chladnejšie miesto.

V čase kvitnutia (november až február) sa nehnojí, ale ak ju pestujeme aj ďalej, po odkvitnutí ju treba prihnojovať a zníziť jej zálievku. V tomto období kľudu môže kľudne preschnúť. Vo veľmi teplom prostredí ju môžu napadnúť molice.

Využitie:

V prvom rade sa kupuje ako črepníková rastlinka ktorá dotvára čaro vianoc. Dá sa využiť aj ako rezaná kvetina – môžeme ju naaranžovať do rôznych kvetinových a vianočných aranžmánov. Ako rezaná kvetina vydrží čerstvá dosť dlho – hlavne ak stopku na konci odrežeme a nachvíľu ponoríme do vriacej vody alebo podržíme chvíľku nad plameňom sviečky.{SCOpenGraph image=http://www.kvetinky.eu/images/clanky/vianocnahviezda.jpg}

Môžeme ju mať vo váze priamo vo vode, alebo ju napicháme do aranžovacej hmoty (ktorú predtým necháme dobre nasiaknuť vodou)  a môžeme ju doaranžovať borovicovými alebo smrekovými vetvičkami, šiškami, vianočnými guľami  (napichnutými na špajdlíku), alebo  rôznymi farebnými „vlasmi“ či stuhami.

Odkiaľ prišla?prýštec najkrajší

Prýštec má svoj domov v Strednej Amerike a Mexiku. Kedysi sa využívala ako zdroj červeného farbiva na textil. Používala sa aj na lekárske účely – aj keď mliečna šťava ktorá z nej vyteká obsahuje látky dráždiace pokožku a sliznice.

Až začiatkom 20.storočia sa začala pestovať ako vianočná rezaná kvetina a tešila sa veľkej obľube – hlavne v Holywoode. Odtiaľ sa jej sláva preniesla aj do Európy a šľachtením začali vznikať nové odrody: rôzne veľkosti i farebné odtiene. Svoju obľubu si získala tým, že práve v období vianoc sa okolo kvetov zafarbia krásne farebné listene a to nastáva práve vtedy, keď denné svetlo trvá menej ako 12 hodín. Pestovatelia  a obchodníci používajú rôzne triky, aby dosiahli  práve v období vianoc krásne vyfarbené rastliny – držia ich v chlade a v tme. Celý proces, než kvetina začína kvitnúť a vyfarbovať sa až po čas než sa dostane do obchodu – trvá 7 až 9 týždňov.

Vo svojej domovine dorastá do podoby kríka, vysokého až 4m.

Podeľte sa o svoje myšlienky