Mango

Mangifera indica L.

Pestujem mango už dosť dlho. Z každého plodu, čo kúpim, sadím kôstky. Úspešnosť mám cca 50%. Veľmi záleží na kvalite kôstky, teda či je dozretá a či nebola počas prepravy vystavená nízkej teplote.

Kôstku nechám 1-2 dni zaschnúť a potom zoškrabem zvyšok žltej dužiny (ak by som ju zasadila hneď, práve táto dužina naokolo by začala v pôde hniť a následne by zhnila celá kôstka). Potom ju položím klasicky „placato“ do kochlíka a mierne prihrniem zeminou. Keďže ja nemám rada „holé kochlíky“, robím to tak, že týchto kôstkových „votrelcov“ vopchám do kvetináča k nejakej inej rastline a normálne polievam. Keď si všimnem, že sa začína niečo diať – kôstka sa chytila – opatrne ju presadím do vlastného kochlíka. Toto niekedy urobím až neskôr – keď je už mango pekná rastlinka – aby som nepoškodila pôvodného nájomníka, ale ani „votrelca“.

Doba, kým sa kôstka chytí je rôzna, záleží od teploty. Trvá to pomerne dlho, niekoľko mesiacov. Ale chytila sa mi jedna kôstka až po pol roku. Niektoré uhnili (naozaj záleží na kvalite kúpeného plodu a stupni jeho vyzretosti). Klíčenie sa dá urýchliť tým, že sa naruší vrchná vrstva kôstky, ja som to ale nikdy nerobila.

Na fotke vpravo je jedna asi dvojročná rastlinka, ktorá je fotená teraz cez zimu – tzn. že troška trpí nedostatkom slnka. Listy sú inak  zdvihnuté, teraz sú zložené k stonke. Listy krásne voňajú po mangu. Teplota by mala byť vysoká, kľudne aj viac ako 23°C.

Mango vo svojej domovskej krajine (Indii) je asi 6m strom, existujú ale aj kríkové formy, ktoré dorastajú do výšky cca 3m.

Keďže ide o tropické ovocie – rastlinka sa rada vypeká na priamom slnku. To jej doprajem každé leto. Naozaj nemá problém, len ju zo začiatku treba zvykať na priame slnko, aby nevznikli spálené škvrny na listoch. Polievať treba primerane – cez leto viac, cez zimu menej. Mám ho zasadené v klasickom zahradníckom substráte, raz mesačne hnojím hnojivom na rastlinky ozdobné listom.

Takže moja rada: ak si kúpite plod manga…kôstku nezahadzujte, ale zasaďte ju a možno vám vyrastie krásna voňavá rastlinka. Nebudete mať síce doma ďaľšie plody (teda pokiaľ nemáte doma ideálne tropické podmienky), ale bude krásna svojimi lesklými kožovitými listami. A ak by predsa len motyka vystrelila – plody očakávajte až po 6 roku jej života.

Držím palce!

Podeľte sa o svoje myšlienky