Netýkavka

Netýkavky (impatiens) zahŕňajú asi 500 druhov, väčšina je jednoročných alebo dvojročných, iba malá časť sa pestuje aj ako trvalky. U nás sa pestujú ako letničky, ale dajú sa pestovať aj ako „trvalky“ – ak im zabezpečíme vhodné prezimovanie.

Netýkavku prezimujete iba na svetlom mieste pri teplote  15°C, preto sú ideálne studené chodby, verandy, prípadne svetlá  garáž. Pri nízkych teplotách jej vždy opadávajú listy a následne nekvitne.
Neprežíva teploty okolo nuly – na mráz je zvlášť citlivá – veď pochádza z Afriky a z južnej Ázie. Pri vysokých teplotách tiež nekvitne, väčšinou vysychá. V zimnom období neznáša premokrený substrát – uhníva, pretože je to čiastočne sukulentná rastlina, takže menej polievať. Na jar ju treba zostrihať – potom vyženie nové listy.

Rozmnožuje sa nielen semenami, ale aj odrezkami – tie sa získajú z pôvodnej rastliny a dajú sa zakoreniť (zakoreňujú rýchlo a ľahko).

Netýkavky sa môžu pestovať aj priamo na záhone, na polozatienenom stanovišti – majú pokryvný charakter a krásne kvitnú. Najčastejšie sa pestujú ako balkónové rastliny, alebo sa pestujú v kvetináčoch ako „rýchle“ vytvorenie farebnej kulisy, či vyplnenie prázdneho miesta – napr. netýkavka sultánska.

Hlavné obdobie kvitnutia je od mája do októbra. Ak sa u mladých rastliniek odstránia púčiky, predĺži sa tým obdobie kvitnutia a zvýši sa množstvo kvetov. Má rada mierne svetlé alebo polotienisté stanovisko, neznáša horúce slnečné miesta. Nepostrekujeme listy, pretože je potom náchylná na hubové ochorenia a aj by na listoch vznikali škvrny. Nikdy nepoužívať lesk na listy. Ak má rastlina menší kochlík, lepšie kvitne. Nepravidelne rastúce rastliny sa nebojte zostrihnúť.

Netýkavky sa dajú pestovať aj ako izbové rastliny – najčastejšie netýkavka Nová Guinea, pretože znáša aj vyššie teploty. V zime by na jej stanovišti mala byť teplota v rozmedzí od 10 do 18°C. Zemina by mala obsahovať vysoký podiel humusu.

Ak ich pravidelne množíme, tak nám netýkavky vydržia dlho. Navyše nové rastlinky krajšie kvitnú a lepšie vyzerajú.

Problémy: Ak rastlina nemá kvety – nedostatočná výživa, málo svetla. Ak opadávajú listy – chladno. Ak ju napadol nejaký škodca – treba čo najsôr postriekať, prípadne zničené časti rastliny odstrániť.

Mimochodom, viete, prečo sa volá netýkavka? Pretože celý jej rod IMPATIENS znamená v preklade nedotklivý, neznášanlivý – a to preto, že ak má rastlina zrelé semiačka, tak tie sú ukryté v tobolkách a tie vie vystreliť do okolia, takto rozptyluje svoje semená. No a toto vymrštenie sa deje aj po dotknutí sa rukou zrelej tobolky.

Fotku mám iba takúto mini – ak mi nejakú inú poskytnete – rada ju prilepím.

Podeľte sa o svoje myšlienky