Olovník

Plumbago auriculata

Veľmi sa mi páčia ťahavé kvetinky, aj keď ich už nemám kde dať. Takže som si zakázala ich kupovať. Ale keď som v jednom zásielkovom katalógu videla Olovník, neodolala som. Oslovil ma svojimi jemnúčkomodrými kvetmi. A kvitne celé leto. No nekúp to!

Mne sa veľmi meno Olovník nepáči, tak mu budem hovoriť Plumbago. Pochádza z Južnej Afriky – z Juhoafrickej republiky presnejšie – a dokáže narásť do veľkých rozmerov. Má veľa výhonov, takže bujnie nielen do výšky, ale aj do šírky. Preto je lepšie ho pestovať v kochlíkoch – ale nie vo  veľmi veľkých, pretože čím viac miesta bude mať, tým viac sa bude rozpínať. Jeho rozpínanie bude aj priamo úmerné množstvu živín a vody, ktoré dostane (samozrejme, že polievať sa musí, ale primerane).

Plumbago má rado priame slnko, veď pochádza z Afriky. Kvitne celé leto a dokáže byť úplne obsypaný kvetmi. Mne pripomínajú kvety floxu. Jednotlivé kvety rastú v súkvetiach v tvare gule. Farba kvetov: svetlo modrá alebo biela. Odkvitnuté súkvetia  treba odstraňovať ručne, pretože tie strapce sú akoby olepené a preto neopadávajú sami. Má radšej závetrie, pretože vietor mu môže polámať nové výhonky. Dá sa jednoducho tvarovať – strihaním.

Ja ho mám pri stene v kochlíku a ťahám ho po mriežke, ktorá je pripevnená k stene. Má veľa výhonov a tie korigujem prepletaním okolo mriežky.

Plumbago nie je náročné na pôdu, stačí mu obyčajný substrát pre balkónové kvetiny, občas treba prihnojiť. Ako som spomínala, čím viac živín, tým väčšia rastlina…a tým viac kvetov. Všetkého ale s mierou, prehnojiť sa dá tiež veľmi ľahko.

Treba si prečítať návod na hnojive.

V naších podmienkach sa dá celkom jednoducho množiť polovyzretými odrezkami – namočiť do rastového stimulátora, potom zapichnúť do substrátu…a už iba čakať. Mne sa celkom osvedčili rašelinové tablety.

Keďže Plumbago pochádza z Afriky, našu zimu vonku neprežije. Treba ho preniesť dovnútra do chladnej (znesie aj tmavšej) miestnosti. Rastlinu treba zrezať cca tak na polovicu pôvodnej veľkosti. V zime polievať iba mierne – aby substrát úplne nepreschol.

Na jar ho treba preniesť do tepla, zabezpečiť slniečko a prihnojiť. Ak uznáme za vhodné, môžeme ho presadiť.

Podeľte sa o svoje myšlienky