Strieborný drôtik alebo ako na Calocephalus brownii

Stretli ste sa už s rastlinkou čo vyzerá ako guľa pospletaná zo strieborného drôtiku? Ak áno, je to pravdepodobne Calocephalus brownii (syn. Leucophyta brownii), veľmi aktraktívny, malý neopadavý kríček. Jeho striebro-sivé šupinovité lístočky si na prvý pohľad skoro nevšimnete. Kvitne v lete žltými guľatými kvietočkami, veľkými asi 12mm, nie príliš nápadnými a jeho domovina je juhozápadná Austrália.

Krík narastie maximálne do výšky 1m, avšak obyčajne len okolo 70cm. Svoj guľatý tvar si zachováva. Na opateru je nenáročný a nepotrebuje prihnojovať, no pri mladom kríčku sa odporúča pridať do zeminy dlhodobo pôsobiace hnojivo.

Má rád slnečné miesto a na priamom slnku si bude pochvaľovať. Ak ho chcete dať do polotieňa, počítajte s tým, že denne potrebuje niekoľko hodín slnka.

Vody nepotrebuje príliš veľa, poliať ho treba keď zemina trošku preschne, kríček v nádobe potrebuje poliať častejsie ako kríček zasadený v zemi. Je citlivý na preliatie a potrebuje miesto, kde sa vzduch hýbe.

Ak máte slanšiu pôdu, tak je to rastlinka do nej ako ušitá, vo svojej domovine znáša aj občasné spŕšky slanej morskej vody. Ináč potrebuje pôdu suchšiu, s dobrým odvodom vody.

Zimu u nás vonku neprežije, lebo znesie len slabý mráz do -5°C, aj to len pekne zababušený v  zimnej prikrývke (nastlané lístie okolo sa mu páči) a ak je vo vlhku, tak ani to nepomôže. Bezpečné teploty, aby nezmrzol sú len do -1°C. Ak ho chcete prezimovať bez ujmy, preneste ho do svetlej miestnosti, kde je okolo 10 – 15°C (môže byť aj menej,  ale v každom prípade nad nulou).

Aby mal pekný hustý a kompaktný tvar, tak ho po odkvitnutí zostrihajte (bez ostrihania si síce zachová guľatý tvar, no nebude hustý). A ak si ho chcete rozmnožiť, odstrihnite si v lete zopár konárikov a zakoreňte.

Veľmi pekne zapadne do záhradných kombinácií v stredomorskom štýle spolu s levanduľou či modrým agapantom.

Podeľte sa o svoje myšlienky