Ako polievame záhradu v letných mesiacoch

Bez dostatočnej vlahy nie je v záhradke dobre. Vie to každý pestovateľ a milovník kvetov, zeleniny i trávnika na leňošenie. Ak nie je vlahy dostatok, všetko vädne, menej kvitne, nenaberá na objeme až môže hynúť.

Ako však zavlažovať? Aby sme to neprehnali či neuškodili rastlinkám naopak a neutopili ich?

Zeleninu aj kvety je najvhodnejšie polievať skoro ráno Odporúčame asi od šiestej do deviatej. „Vtedy rastlinky najlepšie využivú vodu,“ hovorieval starý otec. Slnko ešte nepripeká a ani vietor nebýva taký silný. Ovzdušie nie je také teplé. Aj keď by sme mali polievať väčšinu rastlín hlavne pri koreni, teraz nebude na škodu ani poliatie listov, ktoré sa osviežia, ale pomaly budú schnúť pri zvyšovaní teploty postupujúcim časom.
Aj trávnik polievajme postrekom len v ranných hodinách, aby sme ho nespálili. Pri polievaní postrekom by sme tiež mohli veľmi poliať kmene stromov, čo na ne nepôsobí dobre. V ranných hodinách okolo šiestej môžeme poliať postrekovou hadicou aj koruny stromov. Musíme zvoliť jemnú ružicu, aby sme nepoškodili ovocie. Korunu stromu polievame ozaj len chvíľu. Radšej sa sústredíme na poliatie pri koreňoch.

Počas teplého dňa nie je vhodné polievať, aby sme prudkým osprchovaním listov či len mylným poliatím, nespálili rastlinku. Ak však musíme polievať počas dňa, určite by to nemalo byť počas najteplejších hodín a určite polievajme opatrne ku korienkom krhlou.

Večer nie je polievanie vhodné, lebo voda sa ťažšie vstrebáva a môžu vznikať na listoch aj stonkách pleseň a iné huby. Preto, ak to inak nevychádza, určite rastlinky opatrne a iba v menších dávkach polievajme ku koreňom.

Doteraz sme sa venovali hlavne času kedy polievať, je však dôležité aj akú vodu použijeme. Vhodná je hlavne zachytená dažďová voda v čistej nádobe. Voda by nemala byť kalná prípadne zabahnená. Môžete použiť aj vodu, ktorú sme vybrali zo studne alebo aj z vodovodu, ale nechali aspoň z večera do rána odstáť, aby nebola veľmi studená ani neobsahovala veľa chlóru. Minimálne ju nechávajme odstáť dve hodiny. Hovorieva sa, že by mala mať voda teplotu ako okolité ovzdušie či o 1 až 2 °C viac alebo menej, aby sme rastlinke nespôsobili šok.

Ak ste boli na dovolenke, či ste len proste nenašli dostatok času prísť každý deň polievať a rastlinky už pár dní trpeli suchom, potom ich určite neprelejte množstvom vody naraz, utopili by ste ich. Rozdeľte si čas a v kratších časových intervaloch rastlinky polievajte menšími dávkami počas celého dňa hlavne ku koreňom. Rastlinka sa lepšie spamätá. V prípade preliatia sa rastlinka akoby na chvíľu spamätá, ale o pár dní môže začať hniť.

Podeľte sa o svoje myšlienky