Cibule z južnej Afriky

Keď sa povie Afrika, velká časť si z nás predstaví Saharu, piesok a nič viac. Pritom Afrika je domovinou veľkého množstva nádherných rastlín. Dnes vám predstavím iba malilinkatý zlomok z nich – cibule z južnej Afriky, ktoré sama doma pestujem.

Gloxínia (Sinningia hybrida)

Je to izbová rastlina, ktorá sa vysádza tak, že polovica hľuzy (cibule) je nad povrchom substrátu. Dôležitá je rovnomerná zálievka a je citlivá na premokrenie. Po odkvitnutí potrebuje obdibie kľudu, vtedy ju nezalievame. Hľuzy prezimujeme pri teplote cca 15 °C. Rozmnožujeme delením hľuzy, alebo listami. Listy pozapichujeme do pôdy a po čase síce uschnú, ale vytvorí sa nová hľuza, z ktorej vyrastie na jar nová rastlinka. Starostlivosť je rovnaká ako o africké fialky. Existuje v rôznych farebných kombináciách.

Acidanthera (Acidanthera bicolor, var. murielae)

Acidanthera je cibuľovina vhodná do skupinových výsadieb, používa sa k rezu. Večer príjemne vonia. Sadíme ju na slnečné stanovisko ale chránené pred vetrom. Má rada piesočnato hlinitú pôdu a primeranú zálievku. Na jeseň cibule vyberieme a prezimujeme ich pre teplote 15-18°C.

Je to biela kvetina s červenohnedou hviezdou v hrdle. Kvitne v júli – októbri.

Ja som mala minulý rok 10 cibulí, ale nekvitla mi žiadna. Tento rok som jej zmenila miesto a zakvitla mi asi polovica z nich.

Okolo každej cibule sa vytvoria malinké cibuľky, ktoré budú mať o rok iba listy a až ďalší rok by mali kvitnúť.

Montbrécia (Crocosmia crocosmiiflora)

Montbrécia sa používa do skupinových výsadieb, hodí sa k rezu. Zaujímavá je svojími oranžovočervenými kvetmi, ktoré kvitnú postupne po celom vrchole kvetnej stonky. Cibule sa sadia na slnečné miesto, chránené pred vetrom. Má rada priepustnú a ľahkú pôdu, primeranú zálievku.

Nie je mrazuvzdorná, na jeseň cibule treba vybrať a uskladniť pri teplote cca 6°C v piesku alebo rašeline.

Po odkvitnutí nám na stonke zostanú semienka, z ktorých sa môže namnožiť, klíčenie je ale dosť náročné.

Kvitne v júli až v septembri, kvety vydržia celé leto.

Mám ju prvý krát, mám dve cibule a obidve kvitli.

Nerine (Nerine bowdenii)

Nerina je tiež z južnej Afriky a je vhodná k rezu. Vo váze vydrží až 3 týždne. Kvetenstvo tvorí 4-12 ružových kvetov. Cibule sa sadia do dobre prekyprenej humóznej pôdy na slnečné stanovisko chránané pred vetrom.

Optimálna teplota na pestovanie je 15°C a pred kvitnutím potrebuje obdobie kľudu. Od mája do júla ju nehnojíme a iba mierne polievame. Preto kvitne až teraz na jeseň, koniec augusta, september, začiatok októbra – záleží od vonkajšej teploty.

Po odkvitnutí na jeseň cibule vyberieme, usušíme a skladujeme na suchom mieste.

Robí mi veľkú radosť, lebo kvitne v čase, keď už väčšina kvetiniek odkvitla.

Gladioly (Gladiolus hybridus)

Gladioly sú vhodné k rezu a do okrasných výsadieb. Sadíme ich do humóznej pôdy na slnečné stanovisko, chánené pred vetrom. Rastliny neznášajú priame vápnenie a hnojenie čerstvým hnojom.

Kvitne v júli – septembri.

Po odkvitnutí na jeseň po prvých mrazoch cibule z pôdy vyberieme, očistíme, usušíme a skladujeme pri teplote 8-10°C.

Gladioly sú mierne mrazuvzdorné, takže vydržia krátkodobo teplotu okolo nuly.

Keďže kvety a listy môžu mať aj nad 1 m, potrebujú oporu. To ale platí aj pre montbrécie a acidanthery. Preto potrebujú chránené stanovisko, aby ich vietor nepolámal.

Pozn: ospravedlňujem za sa fotky gladioly a montbrécie – sú fotené večer za použitia blesku a tak je ich skutočná farba kvetu trošku skreslená.

Podeľte sa o svoje myšlienky