Poncirus trifoliata kvet

Mrazuvzdorný citrus

V našich končinách obyčajne nevídať voľne rastúce citrusy, veľa zím by neprežili. No existuje jedna výnimka – Citrónovníkovec trojlistý (Poncirus trifoliata). Tento blízky príbuzný citrusov bez problémov prežije mráz do -25°C.

Je to opadavý ker pôvodom z Ázie, dorastá do výšky 3m a je charakteristický svojimi trojitými listami a dlhými tŕňmi. Nevyžaduje rez, ale dá sa dobre tvarovať. Vďaka tŕňom vie byť Citrónovníkovec nebezpečný a je vhodný aj ako nepriechodný živý plot.

Na pôdu a živiny je nenáročný. Zvládne kyslú, neutrálnu aj zásaditú pôdu, no neznáša premokrenie. Miesto na priamom slnku mu vyhovuje, polotieň zvládne tiež, ale pravdepodobne začne kvitnúť až v staršom veku. Škodcovia ho nenapádajú.

Poncirus trifoliata kvetDobre sa vyníma ako solitér. Kvitne peknými bielymi kvetmi, jemne voňajúcimi,  aj dva krát za rok. V mojej záhradke zatiaľ kvitol dva krát za rok vždy, od kedy začal ako asi 4-5 ročný kvitnúť. Dozreté plody sú žlté a veľké asi ako pinpongová loptička. Plody z prvého kvitnutia dozrievajú koncom októbra. Z druhého kvitnutia už dozrieť nestihnú, zostávajú cez zimu ako pekná zelená dekorácia na kríku.

Plody sa dajú použiť ako pekná ozdoba, prípadne ich môžeme spracovať.  Ich chuť je kyslá s výraznou horkosťou, trochu pripomína grep. Nie sú vhodné na priamu konzumáciu.

Šťava sa dá použiť do osviežujúcich miešaných nápojov. Z čerstvo nazbieraných plodov veľa šťavy nezískate, ale po dvoch týzdňoch skladovania sa dá získať až 20% šťavy z plodu.

Z dužiny a šťavy môžeme pripraviť chutnú, netradičnú marmeládu, kôra je po viacnásobnom sparení, ktoré čiastočne odstráni horkosť, vhodná aj na kandizovanie. Sušené a pomleté plody sa používajú aj ako korenie.

Vďaka obsahu rôznych flavonidov, kumarínov, monoterpénov a alkaloidov sa plody používajú aj na liečebné účely napríklad pri dyspepsii, či iných, nielen žalúdočných, problémoch.
V čínskej medicíne sa používa na liečbu týfusu, bolesti zubov, hemoroidy, zápal spojiviek, nachladnutie a svrbenie kože.

Poncirus trifoliata
Poncirus trifoliata
Poncirus trifoliata

 

Podeľte sa o svoje myšlienky