Rozmnožujeme rozmarín

RozmarínLetný čas, hlavne začiatok leta, je vhodný na rozmnožovanie skoro všetkých druhov byliniek. Už niekoľko rokov takto rozmnožujem hlavne rozmarín, ktorý potom v pekne ozdobených plechovkách darovávam známym pri ich návšteve.

Zo zdravej materskej rastlinky staršej ako jeden rok si odstrihneme asi 10 cm dlhý výhonok. Dávajte pozor, aby bol bez kvetov. Zo spodnej časti z asi 3 – 4 cm odtrhneme lístočky a iba túto časť ponoríme do odstátej vody v poháriku. Položíme na svetlé, nie veľmi slnečné miesto, aby sa rastlinka nespálila. Zakorenie môže trvať asi 7 – 10 dní. Niekedy aj dva týždne. Rastlinke vymieňame vodu každé 2 – 3 dni.

Po zakorenení vložíme do menšieho kvetináčika so substrátom vhodným na zakoreňovanie rastlín. Substrát udržujeme vlhký, ale nie veľmi premočený, aby korienky nezačali zahnívať. Kvetináčik s rastlinkou umiestnime na svetlé, nie veľmi horúce miesto. Rastlinka sa musí najprv uchytiť v menšom, kde vydrží aj rok, a až potom ju presadíme do väčšieho kvetináča, či do záhrady.

Podeľte sa o svoje myšlienky