Na škodcov bez chémie (1.)

Každý z nás, čo doma alebo na záhradke pestuje kvetinky si už určite niekedy našiel nevítaných návštevníkov na stonke alebo liste obľúbenej rastlinky. A keď ich už zbadáme, hned rozmýšlame ako sa ich zbaviť. Nie každý rád siaha po takom, či onakom chemickom prostriedku na záchranu nášho obľúbenca. Hlavne tí, čo sú viac enviromentálne orientovaní radšej vyskúšajú iné prostriedky a až v tom poslednom prípade siahajú na chemikálie.

Rastlinky v prírode majú prirodzené obranné látky proti škodcom, no šľachtením sa obsah týchto látok postupne zmenšoval, a tak väčšina pestovaných kvetiniek je skoro bezbranná voči škodcom. (Aj keď sa v posledných rokoch šľachtitelia snažia vrátiť k odolným odrodám ) Ak nechceme napadnutú rastlinku stratiť, musíme použiť nejaký pomocný prostriedok. Nie vždy pomôže omytie vodou a podobne… Nakoniec siahame po postreku…

V prírode, ale aj na záhrade je veľa takých rastliniek, ktoré nám boj so škodcami môžu výrazne uľahčiť. Pomocou jednoduchého extraktu alebo výluhu z týchto rastliniek, ktorý si doma ľahko pripravíme, sa môžeme zbaviť napríklad vošiek (mšíc), molíc, či roztočcov.

Tabak

Tou najznámejšou a aj priemyselne využívanou rastlinkou je tabak. V mnohých záhradkách sa pestuje ako okrasná rastlina. Na extrakty sa používajú listy týcho druhov: tabak virgínsky (Nicotiana tabacum L.), tabak dedinský (Nicotiana rustica) a tabak lesný (Nicotiana sylvestris).

Extrakt z tabaku si doma môžeme pripraviť zo sušených podrvených listov. Vhodná je na to dobrá cigara alebo sušené listy z okrasne pestovaného tabaku. (Cigarety radšej nepoužívajte, tam je obsah nikonítu upravovaný a sú tam pridávané aj iné látky). Tieto podrvené listy zmiešame s teplou vodou v pomere 1:30 (napríklad 1 hrnček tabaku a 30 hrnčekov vody). Necháme macerovať, za občasného premiešania, minimálne 24 hodín. Zmes potom precedíme cez plátno alebo filtračný papier a zriedime v pomere 1:10. Na škodcov aplikujeme bežným postrekom.

Keďže tento extrakt je jedovatý, používajte pri jeho robení ochranné pomôcky a umiestnite ho mimo dosah detí a domácich zvierat.

Jeho použitie je všestranné, avšak účinnosť závisí od kvality použitého tabaku. Používa sa proti voškám, moliciam, roztočcom a strapkám. Proti húseniciam funguje, ak sú na nižšom vývojovom stupni. Keď sú už veľké, je potrebné použiť koncentrovanejší roztok. Tiež funguje aj na larvy mandelinky zemiakovej.

(okrem vlastných skúseností čerpané z knihy R. Pavela: Rostlinné insekticidy)

Podeľte sa o svoje myšlienky