Na škodcov bez chémie (2.)

V predchádzajúcom diely sme sa zoznámili s tabakom ako účinným pomocníkom pri boji s nevítanými návštevníkmi na našich rastlinkách. Tentokrát chcem predstaviť ďalšiu kvetinku z nášho okolia, ktorej extrakt pôsobí ako účinný insekticíd.

Chryzantéma

Na výrobu insekticídov sa používajú hlavne dva druhy Chrysanthemum cinerariaefolium (syn. Pyrethrum cinerariifolium) – Chryzantéma cineárolistá (Králik cineárolistý), pôvodom zo Stredomoria a Chrysanthemum coccineum (syn. C. roseum Adams, Pyrethrum roseum) – Chryzantéma ružová (Králik ružový), pôvodom z Kaukazu. Oba druhy sa u nás pestujú ako okrasné rastliny v záhradkách v rôznych farených odrodách.

Extrakty z chryzantém obsahujú veľa účinných látok, z ktorých najdôležitejšia je skupina pyretrínov. Patria medzi najrýchlejšie pôsobiace hmyzie jedy, avšak rozkladajú sa veľmi rýchlo. Vďaka tomu ich môžeme použiť aj v dobe zberu úrody. Obsah účinných látok závisí nielen od pestovaného druhu, ale napríklad aj od nadmorskej výšky, čím vyššie, tým vyšší obsah pyretrínov.

Ak si niektorú z týchto chryzantém zasadíte u seba na záhradke, môžete si účinný extrakt vyrobiť sami. Ideálne obdobie pre zber rastlín je piaty až deviaty deň od začiatku plného kvitnutia, keď je sucho a teplo. Kvety zo stredu trsu obyčajne obsahujú viac účinných látok ako kvety na okraji trsu. Rastliny sušíme na vzdušnom a suchom mieste. Na extrakty sa používajú kvety s časťou stonky.{gallery}clanky/,single=TanacetumCoccineum.jpg,width=100,height=160,gap_h=10,gap_v=10,salign=right{/gallery}

Suché kvety môžeme použiť proti škodcom vo forme prášku, ktorý ľahko pripravíme v mixéri alebo ako extrakt. Ak budete používať prášok, vždy ho uschovávajte v mrazničke, lebo na svetle a teple stráca rýchlo účinnosť. V mrazničke vydrží až do ďalšej sezóny. Na výrobu extraktu sú vhodné pomleté kvety s časťou stonky, buď sušené alebo čerstvo odtrhnuté.

Vodný extrakt:
20g suchých, podrvených kvetov zalejeme 5-6 litrami teplej vody, necháme macerovať 3 hodiny, precedíme a urobíme postrek.

Alkoholový extrakt:
100g suchých mletých kvetov necháme macerovať 48 hodín v 1 litri alkoholu (50-80%). Potom precedíme a zriedime vodou na 10-15% roztok (t.j. pridáme 6-9l vody na 1l macerátu) a postrekujeme.

Môžeme si urobiť kontrolný test na účinok extraktu. Na tento test potrebujeme chytiť aspoň 10 múch do menšej sklenenej nádoby. Do nádoby s muchami nasypte trochu prášku alebo ich postriekajte extraktom. Ak muchy zahynú do jednej minúty je extrakt účinný, ak je extrakt úplne zlý, tak muchy budú žiť viac ako 20 minút.

Na predĺženie účinnosti môžeme do 1l extraktu pridať jednu čajovú lyžičku rastlinného oleja,  potom dôkladne pretrepať, aby vznikla jemná emulzia. Na zlepšenie priľnavosti môžeme do rovnakého množstva extraktu pridať necelú jednu polievkovú lyžicu tekutého mydla.

Postrekujte zásadne skoro ráno alebo podvečer s dobrým postrekovačom, ktorý dokáže vytvoriť veľmi jemnú hmlu. Postrek sa obyčajne opakuje po troch až desiatich dňoch (podľa teploty, čím vyššia teplota, tým častejšie), pretože extrakty z chryzantém neúčinkujú na vajíčka škodcov. Ak postrekujete počas obdobia častých dažďov, dá sa postrek opakovať aj častejšie.

Postrek z chryzantém účinkuje proti všetkým bežným škodcom (voškám, moliciam, roztočcom, strapkám, húseniciam  motýľov).

Pokračovanie nabudúce…

(okrem vlastných skúseností čerpané z knihy R. Pavela: Rostlinné insekticidy)

Podeľte sa o svoje myšlienky