Na škodcov bez chémie (3.)

Okrem rastliniek spomenutých v predchádzajúcich častiach sú okolo nás aj ďalšie kvetinky, ktoré nám môžu pomocť v boji so škodcami bez použitia chemických prípravkov.

Jednou z nich je Puškvorec obyčajný (Acorus calamus L.). Je to močiarna trvalka, ktorú môžeme pestovať aj v záhradke na brehu umelého jazierka. Je nenáročný na živiny, okrem vody a pieskovo-hlinitého brehu nepotrebuje inú starostlivosť.

Zbiera sa koreň, ktorý môžeme použiť buď čerstvý alebo sušený. Jeho silice majú antibakteriálne a fungicídne účinky, tiež obsahujú množstvo biologicky aktívnych látok s insekticídnymi účinkami.
Pre náš postrek môžeme použiť aj sušený koreň puškvorca kúpený v lekárni. Skladovať je ho vhodné v chladničke alebo mrazničke, aby sa aromatické látky uvolňovali či najmenej.

Liehový extrakt:
200g pomletého sušeného koreňa puškvorca zmiešame s 2l liehu (50-70%). Za občasného miešania necháme macerovať 24 hodín. Potom scedíme cez plátienko. Pre postrek namiešame 5-10% roztok.

Tento postrek môžeme použiť proti voškám, moliciam a roztočcom. Opakuje sa podľa potreby.

 Ďalšou známou a bežne používanou rastlinkou je Cesnak kuchynský (Allium sativum L.).  Jeho popis je asi zbytočný, pretože s ním stretávame bežne v kuchyni.{gallery}clanky/,single=cesnak.jpg,width=150,height=100,gap_h=10,gap_v=10,salign=right{/gallery}

Jeho použitie je široké, okrem prípavy jedál sa používa aj v lekárstve na zlepšenie krvného obehu, reguláciu krvného tlaku, pôsobí ako antibiotikum a antiseptikum.
Insekticídne účinky sú známe už od stredoveku, keď sa cesnak používal na ochranu zásob pred škodcami.

Recept na postrek:
Približne 100g nasekaných alebo nahrubo pomletých strúčikov cesnaku zmiešajte s 50ml minerálneho alebo rastlinného oleja a za občasného pretrepania nechajte macerovať 24 hodín. Potom pridajte ku zmesi 950ml vody a 10ml tekutého mydla. Zmes poriadne premiešajte a uschovajte najlepšie vo fľaši z tmavého skla.
Postrek si potom pripravte tak, že precedenú zmes rozriedite s vodou v pomere 1:19 (napr. 50ml pripravenej emulzie a 950ml vody). Toto potom nalejte do postrekovača a pri pravidelnom pretrepávaní postrekujte, kým nie sú zmáčané listy. Postrek je najlepšie robiť večer alebo skoro ráno. Vhodné je najprv odskúšať na vzorke rastlín ich znášanlivosť.

Ak sa vám podarí kúpiť cesnakový olej, tak môžete použiť nasledujúci recept:
Približne 50ml cesnakového oleja zmiešajte s 10ml tekutého mydla a 950ml vody. Priravenú suspenziu nalejte do postrekovača a postrekujte rastliny pri občasnóm pretrepaní, kým nie sú zmáčané listy.

Extrakty z cesnaku sa dajú použiť tam, kde nám nebude vadiť, že sa cesnaková vôňa udrží na rastlinách dlhšiu dobu. Sú veľmi účinné proti strapkám, roztočcom, voškám a moliciam. Proti húseniciam účinkujú, ak sú na nižšom vývojovom stupni.

Okrem insekticídnych účinkov má cesnak aj antibakteriálne a fungicídne účinky. Pôsobí napríklad proti listovým škvrnitostiam a plesniam.

(okrem vlastných skúseností čerpané z knihy R. Pavela: Rostlinné insekticidy)

Podeľte sa o svoje myšlienky