Pluméria

Pluméria – rastlina, ktorej vlasťou je India, je rozšírená už takmer po celom svete. Nájsť ju môžete vo veľkom množstve aj v Afrike a Karibiku. Niekedy dostáva prívlastok voskový kvet. Pluméria rastie ako ker, ktorý zhadzuje listy a jeho kvety šíria príjemnú vôňu. Farebné spektrum kvetov sa tiahne od bielej cez žltú až po tmavoružovú.

Z kvetov sa vyrába olej. Experti na vône ho radia medzi raritu. V Ázii ju dodnes považujú za rastlinu svätyne a obetí. Jej objaviteľom bol francúzsky botanik Charles Plumier (1646 – 1704). Po ňom dostala aj meno pluméria. Ľudia ju poznajú aj pod názvom Frangipani, čo zas podmienila legenda z obdobia stredoveku, kedy výrobca parfémov z rodiny Frangipani vyrábal nový parfém z kvetov plumérie. Táto nádherná rastlina má nespočetné množstvo druhov a odrôd. Najčastejšou je Plumeria rubra, ktorá sa pestuje ako črepníková rastlina.

Vysádzanie Plumeria sa vysádza do kyprého substrátu, do ktorého sa pridá hrubý piesok alebo keramzit. Počas letných mesiacov potrebuje pluméria pravidelnú a výdatnejšiu zálievku a slnečné miesto. Okrem toho potrebuje vyššiu vlhkosť vzduchu, a preto sa jej zavďačíte aj postrekovaním listov. Ak nemá dostatok vody, listy sa sfarbujú a postupne opadávajú. Jedenkrát mesačne sa v období vegetácie pridáva do zálievky hnojivo na podporu kvitnutia. V zime stráca listy. Práve v tomto období môže byť výdatnejšia zálievka koniec pre rastlinu, pretože môže hniť báza rastliny. Ale aj napriek zimnému spánku potrebuje pluméria trošku vody vo väčších časových intervaloch. V suchej a vykúrenej zimnej záhrade môže byť pluméria celoročne, ale lepšie je, ak ju dáte von na terasu alebo balkón.

Okrem voňavých kvetov tvorí rastlina aj struky, v ktorých sa nachádzajú semienka. Správne pestovanie v kocke Aj bez kvetov je pulméria rozhodne zaujímavá. Pestuje sa ako izbová,v lete by však mala byť vonku. Potrebuje veľa svetla . Výber správneho črepníka – najvhodnejší je čierny plastový s priemerom 30 cm. Hlinené črepníky predstavujú nebezpečenstvo, že korene prerastú a pri presádzaní sa môžu poškodiť.

Výber miesta: slnečné – minimálne 5 – 6 hodín denne. V prípade núdze si môžete pomôcť aj umelým svetlom. . Polievajte dva až trikrát do týždňa alebo podľa vlhkosti substrátu . Od novembra sa nepolieva, má obdobie oddychu. So zálievkou sa začína až vtedy, keď sa tvoria nové výhonky (polovica až koniec marca). Prezimuje na mieste, kde nie je chladnejšie ako 12 – 15°C. Svetlo nie je dôležité, pretože rastlina na zimu zhadzuje listy a bez listov nie je fotosyntéza. Od marca prípadne apríla – od začiatku tvorby nových výhonkov – sa začne pomaly so zálievkou. Pluméria nemá rada „mokré nohy“. Vytvára sa hniloba a rastlinu nie je možné často zachrániť.

Podeľte sa o svoje myšlienky