Čínsky čajovník

Čínsky čajovník (Camellia sinensis) je stále zelený ker, ktorý sa pestuje k zberu pravého čaju. Pôvod má však v Ázii, kde sa dá zbierať až 40x ročne. V našich podmienkach sa mu s občasným rosením darí tiež dobre a mladé pupene vhodné na čaj môžeme zbierať 4x do roka. Ihneď po odtrhnutí začnú lístky prirodzene fermentovať, ďalej sa dajú spracovať zavädnutím, rolovaním nebo sušením. Z jednej rastliny sa dá týmito postupmi vyprodukovať čaj zelený, biely, žltý, polo zelený, čierny alebo čaj puerh. Kvitne bielymi kvetmi a  dá sa pestovať aj ako bonsaj.

Čajovník sa dá pestovať v interiéri aj vonku! Mladé rastlinky rastú na slnečnom mieste veľmi rýchlo, a už polročné rastliny môžete začať zaštipovať. Pravidelným zaštipovaním dosiahnete košatý vzhľad a zároveň surovinu na výrobu vlastného čaju. V lete je vhodné pestovať čajovník vonku v záhrade alebo na balkóne. Horúce leto a pravidelná dostatočná zálievka mu najlepšie napodobnia podmienky aké má čajovník vo svojej domovine. Aj keď sa kvalitou čaju vypestovaného na vlastnej záhradke alebo balkóne nevyrovnáte čaju vypestovanému v trópoch, určite Vám jeho pestovanie prinesie veľa radosti a pri dobrej starostlivosti Vás vaše rastliny odmenia veľkými bielymi kvetmi. V zime umiestnite čajovník hneď pri okne. Keďže ide o vždyzelený druh a u nás v zime mu nebudete môcť dopriať dostatok slnečného svetla, asi Vám asi bude cez zimu chradnúť a opadávať. S príchodom jari sa však jeho stav rýchlo zlepší, a môžete opäť začať zbierať svoj vlastný čaj.

Čaj se dnes pije predovšetkým vďaka obsahu kofeínu. Šálka čaju obsahuje asi 80 mg kofeinu (šálka kávy asi 100 až 120 mg). Kofeín, v čaji známy tiež ako tein, se do nápoja uvoľňuje počas prvej minuty, potim po 3 až 5 minútach sa uvoľňuje tanín, ktorý kofeín v tráviacom trakte pomáha neutralizovať. Takže sa dá povedať, že čím menej sa čaj vo vode vylúhuje, tým silnejší bude účinok kofeínu.

Čerstvé lístky čajovníku obsahujú veľké množstvo vitamínov, hlavne vitamínu C. Zelený čaj obsahuje asi 150-300mg vitamínu C na 100g listov. Zvýšeny je tiež obsah vitamínov B, E a K. Vďaka obsahu katechinov bráni rozvoju rakoviny, spomaľuje starnutie, podporuje odvodnenie, riedi krv a kontroluje vysoký tlak. Dodnes je dôležitou súčasťou preventívnej čínskej bylinnej medicíny.

Rastlina potrebuje hlbší kvetináč. Vo své domovine rastie aj v polotieni, preto mu vyhovuje aj severné okno bytu. A keď je to subtropická rastlina, môžeme ju pestovať i vonku, v parenisku alebo v skleníku. Vtedy je ju však nutné chrániť pred mrazmi. Čajovník môžeme bežne umiestniť vvonku od mája do jesene. Mal by mať pravidelnú zálievku, pôdu skôr vlhkú. Pozor však na premokrenie. Akonáhne má čajovník výšku okolo 12cm je dobré ho zaštípnuť. Prvné pupene (drobné, čerstvo narastené) môžeme na čaj zbierať, keď má asi 10-20cm, keď už má kríčkový vzrast. Ďalej zaštipávane, aby se vetvil a neprerastal.

Tip: Vytvoríme drenáž, aby nehnili listy. Ak je suchý vzduch (v zime), občas rastlinu roste.

Podeľte sa o svoje myšlienky