Echinacea purpurová

Echinacea purpurová, Echinacea purpurea – je jednou z najdôležitejších byliniek severoamerických Indiánov. Volali ju Slnečný klobúk. Jej vysušený koreň Dakotovia drvili a zasypávali ním rany, aby predišli zápalu. Šťavou sa dá urobiť miestne znecitlivenie a tiež je účinná pri poštípaní hmyzom. Vnútorne ju používali proti kašlu, pri bolestiach hlavy a brucha ako aj na zdurené uzliny.

Vďaka svojej kráse pred tristo rokmi prenikla do Európy a v 19. a 20. storočí konečne objavili jej liečivé účinky aj európania.

Táto krásna rastlinka má výrazné imunostimulačné pôsobenie a podporuje lymfatický systém. Obsahuje látky tlmiace bolesť, protizápalové a čistiace krv. Má antibakteriálne a virostatické účinky. Bolo zistené aj protirakovinové pôsobenie.

Najčastejšie ju používame ako tinktúru, buď preventívne na podporenie imunity v čase chrípkových epidémií alebo v prípade ochorenia, kedy sa dávka zvyšuje. Čaje z echinacie nie sú tak účinné, lebo sušením sa jej účinnosť znižuje. Vedľajšie účinky nie sú známe.

Ak ju chcete pestovať na záhradke, doprajte jej slnečné až polotienisté miesto, humóznu a výživnú pôdu, dostatok vlahy a určite sa vám odvďačí nádhernými kvetmi na 70-90cm vysokých stonkách.

Podeľte sa o svoje myšlienky