Ibiš lekársky
Ibiš lekársky, Althaea officinalis – môžeme ho nájsť vo väčšej časti Európy, ale je pomerne vzácny, pretože rastie hlavne v slanom prostedí. Pestovaný v záhradke vyrastie prakticky v každej pôde. Je to vysoká trvalka (dorastá až do výšky 2m) vhodná do okrasnej záhrady. Voľakedy mal všestranné využitie a pestoval sa vo veľkom. Z vlákien v lodyhách sa robili laná a papier, koreň, list a kvet boli dôležitou súčasťou zelenej lekárničky.
V súčasnosti sa najviac využíva koreň, ktorý obsahuje do 35% slizových látok. Tieto látky chránia poškodenú alebo podráždenú sliznicu pred škodlivými vplyvmi (bakteriálne toxíny, dráždivé látky z potravín a podobne). Zmierňujú dráždivý kašeľ, napomáhajú prehĺtaniu, tiež liečivo pôsobia pri zápaloch priedušiek, chorobách močových ciest a obličiek. Rovnako je vhodný pri chorobách tráviaceho traktu spojených s podráždením alebo zápalom sliznice.
Zo sušeného koreňa môžeme pripraviť výluh alebo zápar (nevariť!). Listy sa používajú rovnako ako koreň. Výborný je tiež ako sirup s anízom, ktorý majú radi najmä deti pri zápaloch hrdla s dráždivým kašľom.