Levanduľa

Levanduľa úzkolistá, Lavandula angustifolia – je známa vďaka svojej vôni. Jej meno je odvodené z latinského lavare – umývať (sa). V levandulovej vode sa ľudia umývali ešte pred tým ako vynašli mydlo. Do kúpeľa nasypte kvietky levandule, nechajte ich napučať (môžu byť aj vo vrecúšku) alebo pridajte levandulový olej. Po takomto kúpeli nielenže budete krásne voňať, ale vás aj uvoľní a ukľudní. Olej sa tiež používa do aromalámp.

lavandula_angustifolia_flos

Väčšinou sa zbiera kvet na začiatku kvitnutia, pred úplným rozvinutím, niekedy sa používa aj celá vňať. Predovšetkým pôsobí ako ukľuňujúci prostriedok, má sedatívne účinky, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva tráviaceho traktu, zlepšuje tak črevnú peristaltiku, aj odtok žlče. Súčasne pôsobí bakteriostaticky a povzbudzuje tvorbu tráviacich enzýmov.
Zo sušených kvetov sa pripravuje čaj alebo tinktúra. Levandulový lieh sa používa ako masážny prostriedok proti reumatickým ťažkostiam, bolestiam hlavy zo stresu a bolestiam svalov.

Levandula sa vo Francúzku používa tiež ako korenie do dusených jedál alebo rybích pokrmov. Je však veľmi horká.

Pochádza z oblastí okolo Stredozemného mora, Ázie a Indie, u nás tiež prezimuje bez väčších problémov vonku. Rastie ako nízky kríček a ak chcete aby bol hustý, pravidelne ho zrezávajte. Nie však príliš hlboko, lebo zo zdrevnatelých častí bez listov už nové výhonky nevyženie. Vyhovuje jej vápenatá pôda, ale nemá problém ani s neutrálnou. Má rada slnečné niesto.

Podeľte sa o svoje myšlienky