Mäta
Mäta, Mentha – známa rastlinka s nezameniteľnou vôňou a chuťou. Je jej veľa druhov, ktoré sú si podobné nielen vzhľadom, ale aj liečivými účinkami. No nie všetky obsahujú charakteristický mentol.
Všeobecne mäta podporuje trávenie, činnosť žlčníka, tlmí nafukovanie a používa sa na zlepšenie chuti v čajovinových zmesiach. Zbiera sa list, prípadne kvitnúca vňať.
Mäta pieporná, Mentha piperita L. – hlavnou účinnou látkou je mentol, ktorý má výrazné antiseptické vlastnosti, lokálnym dráždením chladových receptorov potláča citlivosť nervových zakončení a vyvoláva príjemný pocit chladu, ktorý prekryje iné nepríjemné pocity ako napríklad svrbenie, pálenie alebo miernu bolesť. Výrazne tlmí nafukovanie a kŕčové bolesti v tráviacom trakte, zlepšuje trávenie, zlepšuje chuť do jedenia a priaznivo ovplyvňuje funkciu žlčníka. Mierne znižuje krvný tlak a pôsobí povzbudzujúco na centrálny nervový systém.
Používa sa najčastejsie vo forme záparu, tinktúry (Tinctura menthae), silice (Oleum menthae piperitae), či homeopatických prípravkov.
Nie je vhodná na dlhodobé užívanie, môže vzniknúť alergia na mentol, vyššie dávky mentolu môžu spôsobiť otravu, deti reagujú na predávkovanie mentolu citlivejšie.
Je dôležitou kulinárskou prísadou. Okrem osviežujúceho čaju sa čerstvé listy môžu s mierou pridávať do šalátov, výborne sa hodí k rybe, syru, tvarohu, tvorí základ mätových omáčok, používa sa ako ozdoba zákuskov zmrzliny…
Mäta klasnatá, Mäta kučeravá, Mäta vodná a Mäta dlholistá sú všetko mäty bez mentolu. Majú rovnaké účinky ako mäta pieporná okrem účinkov mentolu. Podporujú trávenie, činnosť žlčníka a pankreasu, ako chuťové korigens v čajovinových zmesiach.
Tiež sa používajú vo forme záparu, tinktúry, silice.
Silicu z mäty klasnatej lepšie znášajú ľudia citlivý na mentol a tak sa častejsie používa ako dochucovadlo do rôznych potravín a sladkostí.
Nealkoholické „mojito“
Do vysokého pohára nakrájame na kocky pol limetky, pridáme niekoľko listov mäty, zalejeme bazovým sirupom (môže sa dať miesto bazového sirupu hnedý cukor), ľad a doplníme minerálkou, vodou alebo sódou. Zamiešame, podávame so slamkou (ňou roztlačíme listy mäty a kúsky limetky)